Banki a firmy pożyczkowe – które wybrać?

Zmiany na rynku finansowym spowodowały, że banki i firmy pożyczkowe walczą teraz o tego samego klienta. Czym w praktyce różni się pożyczanie pieniędzy od tych dwóch typów instytucji? Którą z nich korzystniej jest wybrać? Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Pożyczanie pieniędzy z banku

Ta forma była przez długie lata najbardziej popularna. Do dzisiaj zazwyczaj pierwsza myśl o pożyczeniu pieniędzy kieruje się w stronę banku. Wiadomo jednak, że w tym przypadku trzeba się najczęściej liczyć z dłuższym czasem rozpatrywania naszego wniosku, jak również koniecznością zapewnienia banku o stałych dochodach. Skorzystanie z kredytu czy pożyczki bankowej może być łatwiejsze, jeśli posiadamy w nim konto oraz nasza wypłata, renta czy emerytura wpływają bezpośrednio na nie. Przy regularnych wpływach przez okres dłuższy niż 3 miesiące możemy liczyć na szansę uzyskania dodatkowych środków z instytucji bankowej.  Duża część banków wyszła naprzeciw zmianom rynkowym i działa również w Internecie. Czasami wniosek może zostać złożony przez Internet, a decyzja również może przyjść za pośrednictwem wiadomości tekstowej, czy e-mail.  Banki, które dotychczas pożyczały raczej większe sumy pieniędzy i na dłuższy okres czasu, otworzyły się bardziej na klientów z potrzebą mniejszych kwot i krótszym okresem spłaty. 

Firmy pożyczkowe i ich zalety

Wszechobecne na polskim rynku firmy pożyczkowe znane są  z oferowania produktów finansowych na niewielkie kwoty oraz z krótkim okresem spłaty. Ich szczególnymi zaletami są brak zbędnych formalności, czyli możliwość uzyskania dodatkowych środków bez konieczności przedstawiania m.in. zaświadczenia o dochodach czy potwierdzenia zatrudnienia. Wiele z nich ma również oferty specjalne dla nowych klientów, dzięki którym można pierwszą pożyczkę otrzymać zupełnie bezpłatnie, jeśli dokona się jej spłaty w odpowiednim terminie.  Firmy pożyczkowe wychodzą już również do klienta, który ma większe potrzeby finansowe i oferują wysokie kwoty pożyczek oraz dłuższe okresy ich spłaty. Większość z nich prowadzi swoją działalność głównie poprzez Internet, a oferowane usługi są na wysokim poziomie, szybkie i bezpieczne. 

O czym pamiętać podejmując decyzję o wzięciu pożyczki

Bardzo ważne jest zapoznanie się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi przedstawionej nam oferty. Trzeba poświęcić czas na rzetelne i zrozumiałe przeczytanie formularza informacyjnego, regulaminu, warunków udzielania pożyczki oraz umowy, którą należy zaakceptować.  Oprócz samego oprocentowania należy zwrócić uwagę na całkowity koszt pożyczki.  W jego skład mogą wchodzić m.in. opłata przygotowawcza, oprocentowanie, wszelkie, opłaty, prowizja i wszelkie usługi dodatkowe). Firmy są zobowiązane do podawania RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, która podawana jest w procentach w skali roku.  Banki i firmy pożyczkowe walczą dzisiaj o tego samego klienta. Ma to wiele korzyści dla odbiorców, ponieważ im większa konkurencja, tym większa szansa na otrzymanie lepszej oferty. Podstawą zawsze jest jednak świadome pożyczanie. Zawsze należy wnioskować tylko o tyle, ile się potrzebuje oraz ile jest się w stanie spłacić. Gdy pewne zapisy w dokumentach są niejasne lub nie można uzyskać od pracowników banku, czy firmy ich wyjaśnienia, należy zrezygnować z takich usług.