Jak mądrze spłacić pożyczkę?

Zastanawiając się nad wzięciem pożyczki w instytucji finansowej zawsze należy zadać sobie najpierw kilka istotnych pytań. Jakiej kwoty dokładnie potrzebuję? Czy jestem w stanie spłacić swoje zobowiązanie w określonym czasie? Czy pożyczka ma na celu zaspokojenie moich tymczasowych, czy długofalowych potrzeb finansowych?

Rozsądne pożyczanie

Najlepiej jest zawsze dobrze zastanowić się nad dokładną kwotą, jakiej potrzebujemy i nie składać wniosku o większą gotówkę. Dzięki temu nasza pożyczka będzie idealnie dopasowana, a my nie będziemy musieli spłacić więcej, niż rzeczywiście jest nam potrzebne. Kwota powinna odpowiadać naszej aktualnej tymczasowej sytuacji. Najlepiej jest nie aplikować o kilka chwilówek w tym samym czasie, aby nie spowodować ryzyka zbyt wielu zobowiązań. 

Ważna jest terminowa spłata zobowiązania

Podczas składania wniosku o dodatkowe środki najczęściej mamy do wyboru kilka różnych terminów spłaty. Dobrze jest przeanalizować swoje aktualne zobowiązania, jak np. rachunki za media, ew. kredyt czy stałe wydatki na życie oraz terminy, w których będziemy musieli mieć na nie dostępne środki. Ważne jest zastanowić się, kiedy otrzymujemy wynagrodzenie, emeryturę bądź rentę. Na podstawie tych informacji można rozsądnie podjąć decyzję odnośnie terminu, na jaki chcemy pożyczyć dodatkowe środki.  Spłata pożyczki w odpowiednim terminie jest kwestią niezwykle istotną z kilku powodów. Po pierwsze, jeżeli nasz pożyczkodawca udostępnia nam opcję przedłużenia terminu spłaty, musimy sprostać pewnym wymaganiom. Zawsze musimy skontaktować się z firmą, która udzieliła nam dodatkowych środków jeszcze przed terminem wymagalności. Zwykle wiąże się to również z uiszczeniem pewnej kwoty za przedłużenie, co ostatecznie zwiększa poniesione przez nas koszty całkowite. Niektórzy pożyczkodawcy oferują ograniczoną liczbę razy, w których można dokonać przedłużenia terminu spłaty, podczas gdy u innych można robić to w nieskończoność pod warunkiem spełniania określonych wymagań.  Jeżeli mamy uzasadnione podejrzenia, że doświadczymy trudności ze spłatą w terminie, powinniśmy bardzo dokładnie jeszcze raz przemyśleć, czy na pewno chcemy wnioskować o dodatkowe środki. Sytuacja, w której ubiegamy się o przedłużenie terminu spłaty wiele razy znacząco zwiększa ostateczną kwotę do zapłaty.

Pożyczka na krótki czas

Pożyczki internetowe zwykle nie są rozwiązaniem na długoterminowe kłopoty finansowe. Są one bardzo dobrym produktem, gdy potrzebujemy pilnie gotówki na krótki czas i mamy pewność, że będziemy mogli ją spłacić w uzgodnionym terminie. Okres spłaty wynosi najczęściej kilka dni do kilku tygodni. Rozważ to podczas wybierania najbardziej odpowiedniego dla siebie produktu finansowego.

Metody spłaty chwilówki

W zależności od pożyczkodawcy można mieć do wyboru różne metody spłaty zaciągniętego zobowiązania. Najczęściej są to: bezpośrednia spłata po zalogowaniu się na swoje konto klienta w systemie, spłata w jednej z filii banku lub Poczty Polskiej lub skorzystanie z bankowości elektronicznej. Przy każdej z tym form spłaty należy wziąć pod uwagę czas realizacji płatności. Pieniądze powinny wpłynąć na konto firmy, która udzieliła dodatkowych środków do dnia wymaganej spłaty. Jest to ważne, ponieważ liczy się data wpływu środków na konto firmy, a nie data dokonania przelewu bądź wpłaty. Realizując płatność upewnij się, że twoja spłata zostanie odnotowana na koncie firmy w odpowiednim czasie. Pomoże ci to uniknąć ewentualnych dodatkowych kosztów.