Zdecydowałeś się na usprawnienie procesów produkcyjnych w swojej firmie poprzez zakup przemysłowych przenośników taśmowych? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej na temat tego, jakiego rodzaju maszyny warto wybrać do tego zadania i jak dostosować je do swojej branży. Zapraszamy do lektury!

Przenośniki taśmowe – podstawowe informacje 

Istnieje kilka rodzajów maszyn, które usprawniają transport produktów. Są to przede wszystkim przenośniki taśmowe oraz rolkowe. Różnią się od siebie konstrukcją, ale mają zasadniczo jeden cel, którym jest zautomatyzowane przemieszczanie towaru bez bezpośredniego udziału człowieka.

Tego rodzaju urządzenia mogą być wykorzystywane w wielu branżach. Łatwo zintegrować je z innymi maszynami wykorzystywanymi w procesach automatyzacji produkcji, a ich prosta konstrukcja jest mało awaryjna. Dzięki temu niemal od razu po zainstalowaniu maszyn można zaobserwować wzrost wydajności oraz zminimalizowanie liczby przestojów. 

Przenośniki taśmowe powinny być dostosowane do potrzeb danego zakładu pracy. Oznacza to, że zamiast kupować gotowe rozwiązania, lepiej skorzystać z profesjonalnej firmy zajmującej się tego typu instalacjami, która przygotuje audyt. Pozwoli on na dostosowanie wszystkich urządzeń do wymogów produkcji i warunków panujących na miejscu instalacji. 

Transporter rolkowy — jakie wymogi powinien spełniać? 

Podobnie jak w przypadku urządzeń taśmowych, tak samo transportery wykorzystujące rolki muszą być dostosowane do danej linii produkcyjnej, montażowej czy pakującej. Znaczenie mają takie aspekty jak średnica i szerokość rolek, przerwa między nimi, materiał, z jakiego są wykonane, a także szybkość ich obrotu oraz maksymalna nośność. 

Transporter rolkowy może być wykorzystywany również bez dodatkowego napędu. Przy montażu pod odpowiednim kątem do przesuwania towarów wykorzystywana jest siła grawitacji. Tego typu rozwiązanie nie zapewnia możliwości modyfikowania prędkości czy kierunku transportu, ale jest niezwykle oszczędne, jeżeli chodzi o koszty.

Przy odpowiednim dostosowaniu takie przenośniki mogą być wykorzystywane w zakładach przemysłu spożywczego, w portach przeładunkowych, na placach składowych, w górnictwie, energetyce i hutnictwie, a także w gospodarstwach rolnych. 

Montaż przenośnika — jaka firma inżynierska?

Niezależnie od zakupionego typu przenośnika, warto zdecydować się na profesjonalne usługi montażowe wykonywane przez fachowców. Nie tylko zainstalują oni całą niezbędną infrastrukturę i maszyny, ale przeprowadzą też próby technologiczne i zagwarantują opiekę gwarancyjną oraz pogwarancyjną. 

Jeżeli zastanawiasz się, czy lepiej zdecydować się na przenośniki taśmowe, czy transportery rolkowe, skontaktuj się z profesjonalistami. Inżynierska firma Nixal może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem we wdrażaniu tego typu rozwiązań w różnych miejscach. Ich specjaliści będą w stanie doradzić Ci technologię, która sprawdzi się najlepiej, uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby Twojego zakładu pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę nixal.pl i zapoznaj się z tamtejszą ofertą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pomysł na ciekawy artykuł?

Wciąż szukam nowych tematów, które warto poruszyć. Masz pomysł? Kliknij niżej i skontaktuj się z nami!

Zobacz ostatnio dodane wpisy